PRO TURISTY

Doubravská naučná stezka

Doubravská naučná stezka

Obec Doubrava patří mezi nejstarší obce v regionu, přesto je pro řadu obyvatel žijících v blízkém okolí velkou neznámou. Rovněž návštěvníci zábavního parku DinoPark málokdy zavítají do centra obce. Přitom tato obec nabízí mnohé zajímavosti, které mohou leckterého návštěvníka zaujmout. Naučná stezka je složena ze dvou okruhů, první - červená trasa prochází středem obce a vede po stopách památek, historie a významných událostí. Modrá trasa je delší a z části vede po cyklotrase. Pokud se rozhodnete vydat z náměstí po modré trase, zavede vás na Doubravský kopec, odkud se vám otevře nevídaný pohled do okolní krajiny. Při dobré viditelnosti jsou vidět téměř celé Beskydy. Trasa končí v části obce nazývané Na Hranicích. Na všech zastaveních jsou umístěny informační tabule s mapou, popisy, zobrazením zajímavostí, a na některých také krátké pověsti, které se vážou k naší obci. Ty najdete na tabuli spolu s logem barevné sovičky.

Červená trasa:

Zastavení první – náměstí, nachází se na náměstí a je zaměřeno na historii obce a vše, co se v okolí náměstí nachází. Pozornost je věnována historii zámku a dalším zajímavostem v jeho okolí.
Zastavení druhé – Římskokatolický kostel sv. Hedviky, můžete zde načerpat řadu zajímavých informací o zdejší architektonické památce.
Zastavení třetí – památník důlních neštěstí, vzpomínka na události, jež se zapsaly do smutné historie hornictví na Dole Doubrava.
Zastavení čtvrté - před kostelem Československé církve husitské, jenž patří mezi památkově chráněné kostely a náleží mu patřičná pozornost
Zastavení páté - před roubeným domem tzv. „Dřevěnkou“, jenž je ojedinělou zachovalou stavbou lidové architektury. V ní sídlila škola a vývoji školství v naší obci je také věnována informační tabule.
Zastavení šesté - patří architektonickému skvostu Doubravy, kterým je Národní dům, spjatý s bohatou historií spolkové činnosti v obci.

 

Modrá trasa:

Zastavení první – začíná na náměstí stejně jako červená trasa
Zastavení druhé – cestou z náměstí se dostanete na doubravský kopec, kde se nachází krytá odpočívka, panoramatická mapa a nádherný výhled do široké okolní krajiny. Z vyhlídky se můžeme vrátit stejnou cestou zpět do středu obce nebo dále pokračovat po modré trase.
Zastavení třetí – nachází se u dolu Doubrava Sever. Toto místo se zapsalo do naší historie propadnutím těžní věže do nitra země.
Zastavení čtvrté -  je na křižovatce v blízkosti úpatí haldy, která je součástí DinoParku. Zde se dozvíte zajímavé informace o místní fauně a také o cihelně, která se nacházela v blízkosti tohoto místa.
Zastavení páté - nachází se na Hranicích (jedná se o hraniční území mezi obcemi Doubrava, Dětmarovice a městem Orlová) a je tedy určeno zejména pro výletníky na kole, ale také pro pěší turisty, zejména pro rodiny s dětmi, neboť na tomto místě se kromě krytého posezení nachází také hrací zóna s multifunkčním vybavením.
 
Celý projekt byl podpořen Nadací OKD.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

 

Doubravská naučná stezka - 0 - naučná stezka (3).JPGDoubravská naučná stezka - 1 - P1240691.jpgDoubravská naučná stezka - 2 - naučná stezka.JPG

Dokumenty ke stažení

© 2024 Obec Doubrava

Created by Webli.cz