Nedávná minulost
Toto období bylo nešťastné především proto, že docházelo k násilné integraci obcí. Podle rozhodnutí tehdejšího OV KSČ byla Doubrava k 1. říjnu 1974 připojena k městu Orlová. Samozřejmě, že grandiózní výstavba socialistického města zastínila jeho okrajová území. Navíc doly Čs. armáda a Doubrava drancovaly těžbou území i obytné domy. Mladí lidé dávali přednost pohodlnému a levnému bydlení na sídlištích. Koncentrace obyvatel a anonymita sousedů vyhovovala totalitnímu režimu a tím započala pomalá likvidace obce. Z dřívějších tří škol zůstala pouze dvoutřídka s 32 žáky. V místech velkých poklesů, následků zvyšujících se požadavků těžby uhlí se měl navážet odval a měla následovat velkoplošná rekultivace. Naštěstí přišel listopad 1989 a byl vyslyšen hlas rozumu.
Od prvních dnů roku 1990 občané usilovali o osamostatnění obce. O samostatnosti rozhodli občané peticí, kterou podepsali téměř všichni. Komunální volby se v roce 1990 konaly již v samostatné obci. Obecnímu zastupitelstvu v čele s ing. Radomírem Trvajem nastala úmorná práce, boj s byrokracií a přežitými názory, přesvědčovací kampaň mezi spoluobčany a realizace nových zákonů a nařízení. Obnova činnosti obce tak, aby plnila své poslání a zabezpečila pokojný život obyvatel se dařila již v prvním roce samostatnosti.
Byla provedena oprava a rekonstrukce obecní budovy a bylo zřízeno bezbariérové zdravotní středisko i zubní ambulance, byla obnovena radnice i obřadní síň, byl zřízen stavební úřad. V roce 1993 byl nákladem 2,5 miliónů korun opraven Národní dům, středisko kultury a tělovýchovy, který v témže roce dovršil devadesáti let své existence. Došlo rovněž k celkové rekonstrukci školní budovy. Náklady na tuto akci představovaly 5,2 milióny korun. Jsou naplněny všechny třídy i vyššího stupně, děti ze vzdálenějších míst jsou dopravovány mikrobusem, v provozu je i školní družina, jídelna a mateřská škola.
V červnu roku 1992 proběhlo na návrh Obecního úřadu v Doubravě územní řízení pro umístění skládky TKO na Doubravském kopci. Stavba byla účelově dotována Okresním úřadem Karviná. 20. června 1994 byla skládka tuhého komunálního odpadu v Doubravě uvedena do zkušebního provozu.
15.července 1993 byl rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 10 udělen Doubravě obecní znak - zlato-modře polcený štít, v pravé polovině půl slezské orlice, v levé stříbrný vykořeněný dub a nad ním stříbrná hornická kladívka. Modrý list současně schváleného obecního praporu nese znamení bílého dubu.
Rozsáhlou akcí byla oprava trojdomu na náměstí. Společnost OKD uhradila částku 4 miliónů korun, podíl na opravách nesla i obec. V době od 7. července roku 1997 bylo prováděno sklešťování domu č.p. 127, kde se nachází prodejna potravin firmy EMEL.
V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce a skleštění obecního úřadu. Současně byly zahájeny stejné opravy pošty. V červnu 1998 byly zahájeny stavební práce na objektu mateřské školy. V rámci těchto prací byly provedeny nutné opravy, jako nátěry oken a podobně.V červnu 1998 byly zahájeny práce na skleštění objektu č.p. 572 ( býv. učitelský dům).
Po několikaletém úsilí se obci podařilo realizovat jeden z posledních úseků veřejného vodovodu, kde se dosud muselo využívat vlastních studní. Jedná se o úsek v délce 800 metrů od hranice s Dětmarovicemi k domku č.p. 507 ing. Pryszcze. Stát přispěl dotací ve výši 950 tisíc korun a obec ze svého rozpočtu částkou půl miliónu korun.
30.červen 1998 byl pro Doubravu dnem významným. Za účasti starostů okolních obcí a dalších hostů byl slavnostně předán do užívání rekonstuovaný bytový dům č.p. 348 se šestnácti novými byty. V blízkosti byla rovněž vybudována čistička odpadních vod v hodnotě 4,5 miliónů korun, na kterou budou kromě rekonstruovaného objektu napojeny i další čtyři obecní domy.
U příležitosti svých sedmdesátin dostal i kostel CČH, který znají občané Doubravy spíše pod názvem Husův sbor, dar v podobě celkové rekonstrukce, včetně zabezpečení základů proti následkům vlivů důlní činnosti. Slavnostní znovuotevření se uskutečnilo v neděli 25. října 1998.
21. září 1998 schválilo obecní zastupitelstvo územní plán obce, platný do roku 2010. Významnými podklady a dokumenty pro přesné formulování závazné a směrné části územního plánu byly mimo jiné "Změna podmínek ochrany ložiska černého uhlí", střednědobý výhled těžby do roku 2002 a výhledové řešení rekultivace území obce do roku 2010. Stavební úřad požádal o stanovisko celkem 32 dotčených orgánů státní správy. Z jednání vzešlo 104 připomínek, z toho 98 bylo zapracováno do územního plánu.
Kulturní sportovní a společenská činnost v obci
Kromě Sboru dobrovolných hasičů (184 členů) pracuje v obci aktivně TJ Baník Falco (182 členů), TJ SOKOL (63 členů), PZKO (165 členů), Sdružení rodičů a přátel ZŠ a MŠ (102 členů), Český svaz chovatelů (49 členů), Český svaz včelařů (18 členů), Sdružení zdravotně postižených (143 členů), Český svaz zahrádkářů (188 členů), Rybářský svaz (12 členů) a Myslivecké sdružení Doubrava-Orlová (28 členů).
Při příležitosti oslav 765. výročí vzniku obce v roce 1994 se uskutečnila řada kulturních, sportovních a společenských akci. 4. června se uskutečnila soutěž mladých hasičů o pohár starosty obce.
Byla znovuzaložena tradice zahradních slavností v zahradě Národního domu ( tzv. Dětských radovánek), která se uskutečnila v sobotu 25. června 1994.
V červenci roku 1998 se uskutečnily oslavy 100 let založení Sboru dobrovolných hasičů v Doubravě.
Povodně v roce 1997
V důsledku zvýšených srážek byl v okrese Karviná dne 6. července 1997 v 8 hodin vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.
V těchto dnech bylo zjištěno narušení ochranného valu řeky Olše na katastrálním území Karviné. Protržením hráze vzniklo nebezpečí zaplavení nejlidnatější části obce - Špluchova a Kozince. Hráz byla společným úsilím povolaných firem, dobrovolných hasičů, pracovníků obecního úřadu, členů obecního zastupitelstva a dobrovolníků z řad občanů v průběhu dvou dnů zesílena a nebezpečí bylo zažehnáno.
V úterý 8. července 1997 byl hlídkou Svazu dobrovolných hasičů zjištěn sesuv komunikace, spojující Doubravu s Dětmarovicemi a následně i sesuv půdy na kopci Ujala, který ohrozil tři rodinné domky. Vedením obce byl okamžitě vyžádáno odborné stanovisko a vyjádření soudního znalce v oboru geomechaniky hornin. K sesuvu došlo s největší pravděpodobností následkem přívalu povrchových vod. Komunikace, spojující Doubravu a Dětmarovice byla zprovozněna 10. srpna 1997.Později vznikla obdobná situace v části obce Vrchovec v oblasti tzv. Velkého sesuvu, kde byla poškozena i nově upravena místní komunikace.
Sesuv těžní věže Doubrava IV
V úterý 28. července 1998 ve 4.06 hodin došlo v hloubce 89 metrů pod ohlubní k narušení jámové výztuže a jejímu pádu do zatopené části jámy Doubrava IV. (Sever), jejíž celková hloubka je 1 176,5 m. Následkem pádu horniny a výztuže byla tlakovzdušná vlna ve směru od jámy s následným částečným zatopením přilehlých ochozů. Téhož dne kolem 18 hodin došlo k sesuvu okolních hornin (zvodněných jílů) do jámy se vznikem kráteru o průměru 70 m, do kterého se propadla i konstrukce těžní věže. Z bezpečnostních důvodů byli evakuováni obyvatelé tří rodinných domků, nacházejících se v blízkém okolí.
(elektronická verze Jiří Prudel)
Pondělí, Středa
7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00
Obecní úřad Doubrava
735 33, Doubrava č.p. 599
T: (+429) 596 549 088
E: obec@doubrava.cz
Datová schránka: n9hbens