Mezi architektonické skvosty Doubravy patří bezesporu Národní dům. Tato budova vznikla v období, kdy byl v obci trpce pociťován nedostatek vhodných místností pro společenskou činnost.
Na 1. června 1902 byla svolána schůze zástupců Dobrovolného hasičského sboru, Hospodářsko-čtenářské besedy, Občanské záložny, Matice osvěty lidové, Čtenářského spolku a spotřebního družstva Hospodyně. Zástupci se shodli a bylo schváleno vybudování spolkového domu s názvem Národní dům.
Bylo založeno družstvo Národního domu a zvolen přípravný výbor. Do prvního výboru byl zvolen Jan Šlachta jako předseda, členové-Miroslav Martinec, Karel Olšar, Sylvestr Schwarz, ing. Konrád Žalman, Josef Voznice, Josef Piprek, Josef Foltýn, Hugo Souček. Náhradníky byli zvoleni Josef Schwarz, Josef Široký, Jan Olšar a Jan Vicher ml.
Plány na stavbu zpracoval stavitel Miroslav Martinec. Slavnostní otevření mělo být podle dochovaných pramenů velice okázalé. V předvečer 3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru "Paní Marjánka, matka pluku". K vlastnímu slavnostnímu otevření Národního domu došlo za účasti spisovatele Františka Sokola Tůmy 4. října 1903.
V roce 1910 byla v Doubravě založena místní tělocvičná jednota SOKOL a její sídlo bylo v Národním domě. V roce 1913 převzal Sokol směneční dluhy a stal se majitelem dvou třetin Národního domu. Po První světové válce v roce 1919 převzal SOKOL i poslední třetinu dluhu. V roce 1923 pozbylo družstvo ND svého smyslu a bylo zrušeno.
V roce 1928 se v zde uskutečnila vzpomínková akademie při příležitosti 25. let trvání Národního domu. V roce 1938 po zabrání fašistickým Německem utrpěl Národní dům nejvíce. Po osvobození v roce 1945 se tělovýchovná jednota Sokol opět ujala svého vlastnictví. Škody, způsobené v průběhu války představovaly částku 455 tisíc korun. Slavnostní znovuotevření se uskutečnili 28. října 1945. V roce 1953 se podle nařízení stranických orgánů sloučil SOKOL s Tělovýchovnou organizací Baník Doubrava. Baník převzal veškerý sokolský majetek včetně Národního domu a přilehlých pozemků. Po převzetí budovy Doubrava byla budova přestavěna, bylo zde nainstalováno ústřední topení. V rámci integrace obce Doubrava s městem Orlová v roce 1974 převzal Národní dům MěNV Orlová.
Po osamostatnění obce v roce 1991 (v létě roku 1992) započala na návrh starosty obce jednání o celkové rekonstrukci Národního domu. V lednu 1993 byly zahájeny práce na skleštění budovy. Autorem projektu a vykonavatelem autorského dozoru byl ing. Harald Wasil, autorizovaný inženýr v oboru mosty a inženýrské konstrukce. V průběhu prací došlo k zřícení levého zadního rohu objektu. Z hromady sutin se podařilo téměř nemožné. Nový základový železobetonový věnec zpevnil zvětralé základy, které v zadní části objektu nahrazovala pouze kameno - cihlová podezdívka. 31. srpna 1993 bylo sílou 12 kN slavnostně předepnuto poslední lano. V září se objekt zahalil do lešení a rekonstrukce pokračovala druhou etapou. Byla vybudována nová dešťová a splašková kanalizace. Byla rekonstruována okna, dveře, sociální zařízení, topná tělesa, byly vyspraveny a vymalovány vnitřní prostory. Při fasádních pracech byl kladen důraz na obnovu překrásných ornamentů a reliéfů, zdobících dům. Byla opravena střecha, osazeny nové klempířské prvky, provedeny nátěry a izolační práce v zadní části objektu. Celkové náklady investic dosáhly v roce 1993 2 554 661,-Kč, na skleštění objektu připadlo 1 039 000,-Kč. Částka hrazena důlními podniky v rámci zahlazování následků důlních vlivů se pohybuje okolo 1,4 mil. Kč.
Národní dům byl slavnostně otevřen po rekonstrukci 19. listopadu 1993, v roce svých devadesátých narozenin.
V létě 2000 se uskutečnily práce na opravě fasády objektu. Její barva byla zachována v původním odstínu. V té době již byla dokončena výstavba čističky odpadních vod pro čištění splašků. V přízemí Národního domu byla v rámci rekonstrukce provedena úprava nebytových prostor na společenskou místnost. Práce na rekonstrukci probíhaly podle stanoveného harmonogramu. Rekonstrukce si vyžádala 7 672 tisíc korun. Částka 4 900 tisíc korun byla hrazena z důlních škod.
V sobotu 30. září uspořádaly společenské organizace v součinnosti s Obcí Doubrava při příležitosti ukončení rekonstrukce a zahájení provozu Národního domu "Doubravský den". Začátek patřil našim hasičům, ale i chovatelům, kteří se pochlubili tím co umí a co je u našich i přespolních chovatelů jejich chloubou. Odpoledne pokračovalo v rekonstruovaném Národním domě. Vystoupením zpestřili program nejmenší z mateřské školy, pěvecký sbor pod vedením paní učitelky Palové a žáci místní základní školy.
Zpracoval Libor Kopp na základě historických materiálů Fr. Wilertha, článků z obecního zpravodaje a vlastních poznámek
elektronická verze Jiří Prudel
Pondělí, Středa
7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00
Obecní úřad Doubrava
735 33, Doubrava č.p. 599
T: (+429) 596 549 088
E: obec@doubrava.cz
Datová schránka: n9hbens